161127755906700
 

KÖPEĞİNİZ İDEAL KİLOSUNDA MI?


Köpeğinizin ideal kilosunu biliyor musunuz? Evet mi :) emin misiniz? Hayır mı? Olabilir...

Birçok kişi köpeğinin ideal kilosunu bilmek ister, ancak gerçekleri söyleyelim ki köpekler için böyle bir sihirli sayı yok!

Köpeğinizin kilosunu idealize etmek için kullanabileceğiniz en iyi rehber, vücut ölçüsünü takip etmek ve porsiyonları ile diyetini buna göre ayarlamaktır. Köpeğinizin zayıf, fazla kilolu ya da fit olduğunu bilmek için en iyi yöntem ise gözlem. Bunun için size sihirli olmasa da bu kadar etkili bir görsel hazırladık! Hadi inceleyelim...

KÖPEĞİNİZ ZAYIF MI?

Köpeğinizin kaburgaları ve kalça kemiklerini kolayca görebiliyorsanız, köpeğiniz olması gerekenden zayıf olabilir. Ancak daha kolay tespit etmek için bir de köpeğinize yukarıdan bakın. Kalça kemiklerinin üstü ve göğüs kafesinin altı gözle görülür şekilde dışarı doğru çıkık mı? (Köpeğiniz çok tüylü ise, banyodan sonra ıslandığında veya sadece hissederek anlamak daha kolay olacaktır).

Eğer köpeğiniz normale göre zayıfsa, porsiyonlarını biraz biraz (ve yavaş yavaş!) artırmak doğru olacaktır. Eğer köpeğiniz Origami taze köpek yemeği ile besliyorsanız, tek yapmanız gereken durumu bize bildirmek! Biz de porsiyonlarını sağlıklı bir şekilde artırmak için gereken hesaplamalarımızı yapar ve onun için en uygun bir ideal kiloyu belirleyebiliriz.


KÖPEĞİNİZİN KİLOSU İDEAL Mİ?

Köpeğinizin ideal kiloda olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, aşırı kilolu ve zayıf köpek tanımlarına bakarak bunları elemektir. Sağlıklı kilodaki bir köpeğin göğüs kafesi yumuşak bir şekle sahiptir ve karınları kaburgaları ile arka bacakları arasında sıkışır.


KÖPEĞİNİZ KİLOLU MU?

Hiçbirimiz, köpeklerimizin onları daha fazla sevebilmemiz için birkaç kilo fazlaları olabileceğini kabul etmek istemesek de, dünyada köpeklerin yarısından fazlası aşırı kiloludur - yani istatistiksel olarak konuşursak, bu kategori dört ayaklı arkadaşlarımızın çoğu için geçerlidir!

Fazla kilolu bir köpek, ideal kilolu ve zayıf köpeklerin sahip olduğu göze çarpan karın gerdirmesinden yoksundur. Köpeğinize yukarıdan baktığınızda, göğüs kafesi ve kalçaları arasında dışa doğru bir çıkıntı fark edebilirsiniz (sağlıklı bir köpekte hafifçe içe doğru kıvrılmaktadır). Kaburgaları hissettiğinizde, üzerlerinde daha kalın bir dolgu fark edeceksiniz.

Köpeklerimizi beslemeyi ne kadar sevsek de, aşırı kilolu olmaları yaşamlarını tehdit eden hastalıklar, eklem sorunları, daha düşük enerji seviyeleri (bu da daha az oyun zamanı demektir!) ve yaşam kalitesi olarak onları büyük bir riske sokar. Yapılacak en iyi şey, köpeklerimizin aşırı kilolu kategorisine girip girmediğini anlamak ve porsiyon boyutlarını kademeli olarak azaltmak için adımlar atmaktır (ve ne kadar zor olsa ve bakışları bizi başka türlüsüne cezbetse de diyet ve porsiyonlarına bağlı kalmak!)


Köpeğiniz, beslenmesi ve sağlığı hakkında merak ettiklerinizi bize yazmayı unutmayın!

67 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör