161127755906700
 

Taze Köpek Yemeğinin 7 FaydasıKöpekler için taze yemek ile beslenme hakkında bir çok bilgi duyuyorsunuz ve merak ediyorsunuz, yalnız değilsiniz. Giderek daha fazla evcil hayvan sahibi, yavrularını mevcut en iyi, en besleyici yiyecekleri beslemenin bir yolu olarak taze yiyeceklere geçiş yapıyor.
Taze köpek mamasının evcil hayvanınız için neden en iyi seçim olduğuna hızlıca bakalım:


1. Köpeğinizi tam olarak ne ile beslediğinizi bilirsiniz.

2. Taze köpek yemeği, düşük biyoyararlanımı olan ucuz malzemelerden yapılmaz.

3. Zararlı kimyasallar geride kalır.

4. Taze yiyecekler önemli ölçüde daha sindirilebilirdir.

5. Daha lezzetlidir.

6. Köpeğiniz daha sağlıklı ve enerjik olacaktır.

7. Doğru taze yemek, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur.


Taze Yiyecekleri Bu Kadar Harika Yapan Nedir?

Taze köpek mamasının birçok faydası vardır - sonuçta ne kadar iyi yerseniz o kadar sağlıklı olursunuz. Besinlerle dolu taze malzemelerle hazırlanmış sağlıklı yiyeceklerden daha iyi ne olabilir?

İşte taze gıdaya geçmenin harika bir karar olmasının yedi büyük nedeni:1. Köpeğinizi tam olarak ne beslediğinizi bilirsiniz.

Artık evcil hayvan maması etiketlerinde kafa karıştırıcı kimyasal adları veya aldatıcı ifadeleri çözmeye çalışmak yok. Taze beslerken, köpeğinizin yemeğinde istenmeyen ekstralar yoktur. Köpeğinizi katkı maddeleri veya yapay renkler ve tatlar olmadan sağlıklı malzemelerle besliyor olacaksınız.
2. İyi taze köpek maması, düşük biyoyararlanımı olan ucuz malzemelerden yapılmaz.

Gıda etiketi ürünün bir bileşen içerdiğini söylese bile, gıdada bu bileşenin yalnızca ufacık bir parçası olabileceğini biliyor muydunuz? Protein kaynağı olarak sadece yüksek kaliteli hindi göğsü içerdiğini iddia eden 1 kg "Yüksek Proteinli" veya "Premium" gıda birkaç liraya (ya da dolara) mal olabilir mi? Bu kadar ucuz olabilir mi? Unutmayın, kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, büyük ihtimalle gerçek değildir.

Taze köpek yemeği, yüksek biyoyararlanıma sahip yüksek kaliteli taze malzemelerden yapılır.


3. Zararlı kimyasallar geride kalır.

Bazı ticari köpek mamalarıyla ilgili diğer bir ciddi sorun, köpeğiniz için son derece zararlı olabilecek kimyasal koruyuculardır. Bozulmayı yavaşlatmak için köpek mamasına koruyucular eklenir. Hemen hemen tüm TAZE OLMAYAN yiyecekler bir tür koruyucu içerir. Sonuçta, rafta bu kadar uzun süre nasıl durabiliyor!

Antioksidanlar, yağların oksidasyon sürecini yavaşlattıkları ve kokuşmalarına izin vermedikleri için koruyucu olarak kullanılır. Koruyucular ve antioksidanlar doğal kaynaklardan (E vitamini, C vb.) ve ya yapay kaynaklardan gelebilir. Doğal kaynaklar sağlık açısından fayda sağlayabilir, ancak Ethoxyquin gibi yapay koruyucular, güvenlik söz konusu olduğunda tartışmalı bir üne sahiptir.4. Taze yiyecekler önemli ölçüde daha sindirilebilirdir.

Taze yiyecekler, vücut tarafından kolayca emilen ve kullanılan biyolojik olarak kullanılabilirliği yüksek besinler içerir. Öte yandan, sert ısı (100oC'nin üzerindeki sıcaklık) içeren ekstrüzyon işlemi, mama tanesi üretiminde kullanılan en yaygın işleme türüdür. Bu süreç protein ve ısıya dayanıklı vitaminlere ve amino asitlere zarar verir ve ayrıca lezzeti azaltabilir. İşlenmiş ticari köpek mamalarındaki besinlerin biyoyararlanımı, taze yemeklerden önemli ölçüde daha düşüktür.

5. Taze Köpek Yemeği daha lezzetlidir.

En lezzetli mama bile, doğal aroma ve kokularla dolu köpekler için taze yemekle rekabet edemez. Seçici bir köpeğiniz varsa, taze yemeğe geçmek, muhtemelen yemek saatlerinizdeki günlük mücadeleyi sona erdirecektir.

Unutulmaması gereken bir diğer şey ise taze yemeğin mama tanesine göre dokusudur. Sizce köpeğiniz hangisini tercih ediyor? Ve sizce hangisi sağlıklı bir mide-bağırsak sistemini gerçekten destekliyor? Bizce cevap çok açık; %100 taze yiyecek.


6. Köpeğiniz daha sağlıklı ve enerjik olacaktır.

İyi beslenme, kaliteli bir yaşam ve sağlığın temel ilkesidir! Sağlıklı beslenme, köpeğinizin sağlığını iyileştirmenin ve korumanın anahtarıdır.

İyi bir beslenme kaynağı OLMAYAN ve etiketlerinde belirtilenlere rağmen köpeğinizin sağlığını tam olarak desteklemeyen yüzlerce endüstriyel gıda markası vardır. Bu yiyeceklerden bazıları aslında köpeğinize zamanla zarar verebilir. Unutmayın, yanlış beslenmenin köpeğin sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hemen görülmez. Yine de, sonunda çeşitli rahatsızlık ve hastalık biçimlerinde ortaya çıkacaklar. Köpeklerimizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsak, onları en kaliteli, taze ve sağlıklı yemeklerle beslemeliyiz. Taze yemek, köpeğinizin daha fazla enerjiye, daha parlak bir tüye, daha düşük kanser riskine ve diğer ciddi sağlık sorunlarına sahip olması için ihtiyaç duyduğu tüm doğru besinlerle doludur.

Ayrıca daha az alerji semptomlarına yol açabilir.

Lippert ve Sappy (2003) tarafından yapılan bir çalışmada, 1998'den 2002'ye kadar 500 köpeğin verileri değerlendirilmiştir. Çalışma, taze yiyeceklerle beslenen köpeklerin, ticari yiyeceklerle beslenenlere göre neredeyse üç yıl daha uzun yaşadığı sonucuna varıyor. Ne de olsa, hiçbir şey size sağlıklı ve taze beslenmeden daha uzun bir yaşam için daha doğrudan bir yol veremez!


İyi dengelenmiş taze bir köpek maması diyabet, mesane taşı, pankreatit, deri ve tüy hastalıkları gibi sağlık sorunları olan köpeklere bile yardımcı olabilir.


7. Doğru taze mama, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur.


Köpekler bireylerdir ve yaşlarına, ırklarına, cinsiyetlerine, kilolarına, fiziksel aktivitelerine ve üreme durumlarına göre farklı beslenme ihtiyaçları vardır. İdeal olarak, köpekler bu ihtiyaçları karşılayan belirli bir günlük yiyecek porsiyonu almalıdır. Ne yazık ki, ticari köpek maması üreticileri, köpeklerin bireyselliğini dikkate almadan etiketlerinde "Tam ve Dengeli" gibi terimler kullanır. Bu terimlerin kullanımı genel olarak sorgulanabilir. Özellikle temel bir kimyasal bileşim tüm köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayamadığından. Ticari köpek maması üreticileri, köpeklerin birey olduğunu düşünmezler. Beslenmelerine gelince, onlara böyle davranılmalıdır. Genellikle temel bir tarif (yaşam evresindeki tüm köpekler için sabit bir mama formülasyonu) formüle ederler ve köpek sahiplerinin, köpeklerinin ağırlığına göre üretilen mamanın belirli bir miktarıyla köpeklerini beslemelerini önerirler. Bu yaklaşımla, bir köpeğin beslenme ihtiyacını belirleyen yaş, cins, cinsiyet, fiziksel aktivite, üreme durumu vb. gibi diğer parametreleri aslında görmezden gelinmiş olur.


Doğru taze yemek, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur ve köpeğinizin özel gereksinimlerini yansıtan bir beslenme tasarlar. Bireysel olarak dengelenmiş taze köpek yemeği, aşağıda belirtilen özellikleri dikkate alacağından, köpeğinizin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır:

Yaş

Irk

Kısırlaştırılma durumu

Vücut ağırlığı (ve ideali)

Fiziksel durumu

ve dahası...


Taze Beslenmeye Geçiş


Geçişi sorunsuz ve kolay hale getirmenin anahtarı, yavaş yavaş eski beslenme tipinden uzaklaşıp yeni beslenmeye başlamaktır. Mümkün olan en kısa sürede taze yiyeceklere geçme konusunda heyecanlı olduğunuzu anlıyoruz, ancak kademeli bir hareket mide rahatsızlığını önlemeye yardımcı olabilir. 7-8 günlük bir sürede değişimi öneriyoruz çünkü bu, yavrularınızın mide-bağırsak sistemine uyum sağlama şansı verir.


Hassas mideleri veya gastrointestinal sorunları olan köpeklerde, yumuşak bir geçiş için bir hafta yeterince uzun olmayabilir. Bu, çok genç veya yaşlı köpekler için de geçerli olabilir. Karın rahatsızlığından kaçınmak için 2-3 haftalık daha uzun bir geçiş dönemine ihtiyaçları olabilir.
Beslenme Köpeğinizin Dışkısını Nasıl Etkiler?


Bir haftalık bir geçiş hedefliyorsanız, bu genel kuralları kılavuz olarak kullanabilirsiniz:


1-2. Gün: %25 taze yiyecek ve %75 eski diyet (kuru mama, konserve vb.)


3-4. Gün: 50-50 arası: %50 taze yiyecek ve %50 eski diyet


5-6. Gün: Taze yiyecek miktarını %75'e çıkarın ve eski diyeti %25'e düşürün


7. Gün: %100 taze gıdaya geçin


Geçiş Döneminde Ne Beklemeli?


Beslenmeyi değiştirmek, daha sağlıklı yiyeceklere geçtiğinizde bile, köpeğinizin sindirim sistemi için bazen biraz zor olabilir. Çoğu köpek gayet iyi durumda ve hiçbir olumsuz yan etki yaşamazken, bazılarında gevşek dışkı veya mide rahatsızlığı olabilir. Bu tamamen normaldir ve birkaç gün sonra kendi kendine çözülecektir, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.


Geçiş sırasında dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ve bunlar hakkında yapabilecekleriniz şunlardır:


Yumuşak dışkı, ticari gıdalardan taze bir beslenmeye geçerken en yaygın görülen etkidir. Bazı köpekler için bu, gevşek dışkı anlamına gelir; diğerleri için ishal. Etkiler yalnızca birkaç gün sürmeli, ancak işler düzelmezse bir adım geri atın, taze yiyecek miktarını azaltın ve süreci yavaşlatın.


Kusma daha nadir görülen bir yan etkidir, ancak özellikle hassas midesi olan köpeklerde olabilir. Köpeğiniz kusmaya devam ederse, düğmeyi durdurun ve sebebinin başka bir şey olup olmadığını anlamak için veterinerinizle konuşun.


Sonuç olarak, taze yiyeceklere geçmeye karar verdiyseniz, BRAVO! Köpeğinize daha uzun yıllar, daha az veteriner ziyareti ve daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sunacaksınız.
88 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör